Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Białorusi

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Białorusi

Białoruś
Tanie bilety autokarowe na Białoruś nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem w naszym kraju, ale jest to błąd, ponieważ Białoruś jest bardzo interesującym krajem, który warto jest odwiedzić. Wielką zachętą ku temu powinno być chociażby to, że w zachodniej części kraju Polacy są bardzo ciepło przyjmowani i do tego w bardzo wielu miejscach można się bez najmniejszych problemów dogadać w języku polskim. Przez wieki wiele z tych obszarów było po prostu polskich i polska kultura jest tutaj cały czas bardzo silna. Nawet rodowici Białorusini nie mają też większych problemów z rozumieniem języka polskiego, chociaż nam trochę trudniej jest zrozumieć białoruski. Dogadać się tu można także oczywiście po rosyjsku. Białoruś przewozy autokarowe organizuje do wszystkich większych miast na swoim terytorium i nie ma żadnego problemu z podróżowaniem między nimi. Fakt faktem, infrastruktura drogowa nie jest tutaj jakoś specjalnie cudowna, ale nadrabiane jest to gościnnością mieszkańców Białorusi i pięknymi miastami. Czasami też trochę pięknymi inaczej, bo socrealizm odcisnął tu znacznie silniejsze piętno niż u nas, ale i to jest bardzo ciekawym elementem turystycznym.

Nowoczesność w parze z historią
Decydując się na bilety autokarowe na Białoruś, warto jest pojechać najpierw do Mińska. Białoruś ma u nas dość siermiężną opinię i zobaczenie tego miasta powoduje dość mieszane uczucia. Z jednej strony, jest to tętniąca życiem metropolia w pewnym sensie podobna do Warszawy – ma swoje kluby nocne, biurowce ze szkła i stali oraz wiele nowoczesnych obiektów – ale z drugiej strony, ani na moment nie da się zapomnieć, że jesteśmy w Europie Wschodniej w czystym tego określenia znaczeniu. Grube mury, szarzyzny, pomniki niczym z propagandowych filmów radzieckich… Czasami coś takiego potrafi nawet spowodować przejście dreszczy po plecach. Białoruś połączenia autokarowe ze stolicy ma bardzo liczne i warto skorzystać z tego faktu, by wybrać się w kierunku Brześcia. To miasto, niedaleko granic z Polska i Litwą, miało duże znaczenie w historii naszego kraju. Istnieje tam po dziś dzień potężna twierdza, która nie ma już jednak oczywiście militarnego znaczenia, ale za to jest pamiątką po drugiej wojnie światowej. Miała tu wtedy miejsce wielka bitwa, której Brześć jest jednym wielkim muzeum. Na marginesie, jeśli ktoś nie był w okolicach Białowieży, może to nadrobić odwiedzając puszczę od białoruskiej strony.

Ostatnia dyktatura Europy
Bardzo często o Białorusi mówi się, że jest to ostatnia dyktatura Europy. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy rosyjskiego modelu demokracji przestali opowiadać, że mamy do czynienia z państwem demokratycznym, odkąd dyktator kraju, Aleksander Łukaszenka, zaczął zabierać w podróże międzynarodowe swojego najmłodszego syna, które przygotowuje do przejęcia rządów w przyszłości. Bilety na Białoruś nie wyślą nas jednak do jakiegoś tworu przypominającego Koreę Północną. Na co dzień zauważymy jedynie dość daleko idącą biurokrację. Trzeba koniecznie mieć wizę, a jak jedzie się przez Białoruś, wizę tranzytową. Paszport z wizą może być sprawdzony nawet w momencie wynajmowania pokoju w hotelu. Białoruś przewozy autokarowe organizuje tak, że dokumenty są sprawdzane na miejscu. Jakikolwiek problem z nimi związany skończy się co najmniej grzywną. Warto zapoznać się bardziej szczegółowo z przepisami na ten temat, ponieważ pogranicznikom i ogólnie milicji zdarza się bardzo często wymuszać różnego rodzaju łapówki od podróżnych, zwłaszcza osób z Unii Europejskiej. Mundurowi w terenie nie mogą nam wydać żadnych dokumentów i niczego wystawić, więc każde żądanie tego typu z ich strony to zadanie łapówki.

Balet i metal
Tanie autokaru na Białoruś, jak już podkreślaliśmy, zawiozą nas bardzo głęboko do świata wschodnioeuropejskiego. Odczuwalne jest to na każdym kroku i oprócz socrealistycznej architektury, będziemy mieli też do czynienia z typowo wschodnią kulturą. W praktyce oznaczać to będzie chociażby fakt, że balet nie jest tutaj uważany za nic nadzwyczajnego i jest nawet chętniej odwiedzany niż normalny teatr. Warto z tego skorzystać, bo bilety są tanie, a przedstawienia w Mińsku prezentują najwyższy poziom światowy. Ciekawe jest też to, że jeśli odnajdziemy filharmonię, możemy się spodziewać tam występów orkiestry wojskowej. Chóry wojskowe to jeden z powodów do dumy dla Białorusinów i jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć występu takich muzyków, jest to wręcz konieczność. Bardzo mocno kontrastuje z tym wielkie zamiłowanie Białorusinów do ciężkiego grania, metalu w najróżniejszych formach. Białoruś autokary podstawia bardzo chętnie na takie imprezy i dla młodzieży, ale także dla osób trochę starszych, jest to znakomity sposób na odreagowanie raczej umiarkowanie interesującej codzienności. Festiwale muzyczne nie są zbyt duże ze względu na problemy na granicach, ale za to są szalone.

Zarządzona odgórnie strefa taniości
Białoruś jest krajem, którego gospodarka jest w zasadzie w całości zależna od współpracy Rosją i gdyby Rosja przestała ją dotować, z dnia na dzień nastąpiłby totalny krach państwa. W takich sytuacjach bardzo często pojawiają się dość ciekawe reperkusje i na przykład paliwo na Białorusi, bardzo tanie ze względu na dostarczanie za pół darmo ropy do tego kraju przez Rosję, na każdej stacji benzynowej kosztuje dokładnie tyle samo. Autokary na Białoruś jeżdżące regularnie starają się tankować tylko tutaj, a jak Białoruś przewozy autokarowe organizuje we własnym zakresie, to też przed wyjazdem ze swoich granic leje paliwo pod korek. Inną sprawą jest jakość paliwa na różnych stacjach, ale to temat na inną rozmowę. Z kolei ceny podstawowych produktów są w ostatnim czasie wyjątkowo niskie. Związane jest to z szaleńczą deprecjacją białoruskiego rubla. Waluta jest w pełni zależna od cen rubla rosyjskiego, przez co spadek wartości rosyjskiej waluty o blisko połowę spowodował spadek wartości waluty białoruskiej o ponad połowę. Z dnia na dzień dla turysty wszystko stało się dużo tańsze, ale sami Białorusini odczuli wyraźny spadek jakości swojego życia.

Wiejska kuchnia
Kiedy kupujemy tanie bilety autokarowe na Białoruś, decydujemy się na przybycie do kraju, który przez znakomitą cześć swojej historii był nie tylko biedny, ale w dodatku jego istnienie ograniczone było do obszarów wiejskich. Miasta były polskie, litewskie albo rosyjskie, a białoruska była tak naprawdę tylko wieś. Taki stan rzeczy zawsze najlepiej widać w kuchni, czego pierwszym przejawem jest już popularność kwasu chlebowego pitego w zasadzie przy każdej okazji i do wszystkiego. Ogólnie dominują tutaj ziemniaki i chleb wyrabiany z różnych rodzajów maki. Do tego dochodzi jeszcze wieprzowina i w mniejszym stopniu wołowina. Na Białorusi warto jest odwiedzić specjalne bary, gdzie serwuje się tylko dania przygotowane na podstawie ziemniaka. Najbardziej popularne są w nich tak zwane naleśniki ziemniaczane, draniki, czyli placki z tartych ziemniaków. Białoruś autokary może powitać też prawdziwą ucztą, jaką jest pieczyste (polska transliteracja), czyli prosiak pieczony niemal w całości, nadziewany najczęściej jabłkami i do tego jeszcze mocno polewany sokiem jabłkowym. Duże kawały pieczonego mięsa podaje się razem z różnymi warzywami i podpiekanymi ziemniakami.

Dojazd
Wspominaliśmy już o tym, że Białoruś połączenia autokarowe ma stosunkowo liczne i że jest poważny problem z wizami. Problem ten nie jest aż tak bardzo straszny, ale trzeba być przygotowanym na to, że niezależnie od środka transportu, wizy będą sprawdzane, a paszport to absolutna konieczność. Białoruskie władze nie boją się wsadzać obcokrajowców do więzienia. Autokary na Białoruś to zazwyczaj najwygodniejszy pod względem formalnym sposób podróżowania, ale złe nie są też samoloty, gdzie dokumenty sprawdzane są zaraz po przybyciu. Najgorzej wygląda to z pociągami, ponieważ wszystko trzeba załatwiać na stacjach, a czasami trudno jest nawet znaleźć urząd celny. Pociągi są znakomitym pomysłem na podróżowanie po kraju, ponieważ jeśli tylko wykupi się bilety w ekspresie, na miejsce dotrze się szybko i bez problemów. W kursach międzynarodowych autokary na Białoruś, zwłaszcza z naszego kraju, będą zawsze bezkonkurencyjne. Niedawno wydawało się, że mogą je zdetronizować tanie linie lotnicze, ale niestabilność Białorusi połączoną z problemami czysto politycznymi powoduje, że przewoźnicy lotniczy raczej rzadko są skłonni do zbytniego inwestowania właśnie tutaj.