Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Bułgarii

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Bułgarii

Bułgaria
Przez długie lata jeśli ktoś chciał wyjechać na wczasy nad ciepłe morze, Bułgaria była w zasadzie jedynym sensownym i dostępnym wyborem, Połączenia autokarowe do Bułgarii zawoziły na plaże Morza Czarnego wszystkie demoludy, którym nie wolno było jeździć w miejsca, które dzisiaj są zdecydowanie bardziej popularne, czyli w szczególności do krajów śródziemnomorskich. Bułgaria przewozy autokarowe cały czas utrzymuje na tym samym poziomie, ale nie jest żadną tajemnicą, że od kiedy możemy jeździć także w inne miejsca, popularność Bułgarii drastycznie spadła. Na początku było to bardzo zrozumiałe, ponieważ jak we wszystkich krajach komunistycznych, infrastruktury było tyle, co kot napłakał, a do tego panowała typowa wschodnia siermiężność, którą trzeba było zwalczać na każdym kroku. W chwili obecnej Bułgaria jest już krajem Unii europejskiej traktującym turystów tak, jak traktuje się ich wszędzie indziej, czyli jak klientów. Sprawia to, że nie ma w zasadzie żadnego realnego powodu, dla którego powinniśmy wybrać jakieś włoskie czy hiszpańskie plaże zapominając o plażach bułgarskich. Bułgaria jako miejsce spędzania wakacji musi po prostu wrócić do naszej świadomości.

Na pograniczu kultur
Autokary do Bułgarii zawożą nas do miejsca, w którym od dosłownie tysiącleci spotykały różne kultury. Największe znaczenie miały oczywiście kultury, które do dzisiaj się ze sobą stykają w sposób dość brutalny i nieprzyjazny, czyli europejska kultura prawosławia oraz wschodnia kultura Turków zorganizowana wokół sunnizmu, ale lista ciekawych obiektów uznawanych przez NESCO za światowe dziedzictwo kultury zaczyna się od czegoś innego. Jest to miasto Nasebar leżące nad brzegiem Morza Czarnego, którego osadnictwo szacuje się na okres neolitu. Przez cały ten czas miasto rozwijało się dość prężnie, dzięki czemu znajdziemy tutaj budowle datujące się od wczesnego średniowiecza po oczywiście XXI wiek. Bułgaria posiada tak zwany szlak 100 atrakcji turystycznych. Bułgaria tanie bilety autokarowe sprzedawała kiedyś na objazd po nim. Na trasie znajdował się Nasebar, ale też kościół Boyana, skalne rzeźby Madara Rider czy monastyr Rila czy zbudowane z ciosanego kamienia kościoły w Ivanowie. Obecnie już raczej nie organizuje się wycieczek objazdowych po wszystkich tych atrakcjach, ponieważ ich liczba wzrosła do ponad 250 i nie ma fizycznej możliwości zobaczenia ich wszystkich.

Tak i nie
Decydując się na tanie bilety autokarowe do Bułgarii powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy. Najważniejsze z nich są kwestie formalne, czyli chociażby fakt, że Bułgaria nie należy jeszcze do strefy Schengen i wyjazd tam jest wyjazdem zagranicznym. Trzeba mieć paszport i będzie kontrola graniczna, ale oczywiście nie potrzeba żadnych wiz i ogólnie nie należy się spodziewać jakichś nieprzyjemności czy problemów. Najtrudniej będzie się dogadać, ponieważ w Bułgarii stosowana jest cyrylica, a język mówiony jest na tyle różny od naszego, że porozumienie się jest raczej niemożliwe. Jest to pewien paradoks, ponieważ słowiańska kultura Bułgarii została w najmniejszym stopniu zniszczona przez chrześcijaństwo i zachowały się tu nawet fragmenty gładolicy, słowiańskiego alfabetu, ale późniejsze naleciałości sprawiły, że kraj dryfował od kultury słowiańskiej. Bułgaria bilety autokarowe nam sprzeda bardzo chętnie, ale nie jeśli przytakniemy, że je chcemy. Skinienia głową oznaczające tak i nie w Bułgarii są dokładnie odwrotne do tego, co jest stosowane w naszym kraju i w większości świata. Dlaczego tak jest? Nikt nie wie i trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Tradycyjne zwyczaje
Bułgaria tanie autokary oferuje oczywiście przez cały rok, ale warto jest swoją wizytę spasować ze specjalnymi datami, kiedy autokary do Bułgarii pozwolą nam być światkami rytuałów liczących sobie stulecia, jeśli nie tysiąclecia. Jednym z nich jest nestinarstvo. W czasach pogańskich w górach Bułgarii panował zwyczaj odprawiania specjalnego tańca na rozżarzonych węglach, co miało chronić przez pożarami. Zwyczaj ten zmieszał się z napływowym chrześcijaństwem i teraz, w nocy z 3 na 4 lipca, praktykowany jest w całym kraju. Mało kto interesuje się jego korzeniami. Podobnie jest z noworocznym rytuałem surva. Dzieci nie starsze niż dwunastoletnie okładają delikatnie po plecach wszystkich starszych członków rodziny specjalnymi survachkami, czyli splecionymi gałęziami udekorowanymi różnymi słodyczami, w czasie czego recytują tradycyjne życzenia zdrowia i pomyślności. Do odstraszania złych duchów służy z kolei kukerstvo. Jest to zwyczaj podobny trochę do Halloween, ale organizuje się go w okolicach Nowego Roku, jego uczestnikami są głównie mężczyźni w specjalnych strojach z dzwoneczkami, którzy tańczą i dzwonią w celu odgonienia złego ducha. Jak wszędzie na świecie, alkohol pozwala lepiej docenić swoje zdolności taneczne.

Gonimy Europę
Chociaż Bułgaria przewozy autokarowe ma dalej stosunkowo tanie, to niestety inne koszty pobytu już niestety nie będą aż tak przyjemne. Związane jest to z prostym faktem, że w ostatnich latach Bułgaria zainwestowała szalone pieniądze tak w klasyczną infrastrukturę turystyczną, jak hotele czy klubu nocne, ale też poczyniła wiele starań, by jej zabytki prezentowały się lepiej i ulice po prostu dobrze, czysto wyglądały. To wszystko kosztuje i teraz siłą rzeczy odbija się na cenach, jakie przychodzi nam zapłacić za pobyt w tym miejscu. Trzeba jednak rozróżniać miejsca turystyczne od miejsc zwykłych. Bułgaria nie jest nastawiona zbyt mocno na turystykę, więc kiedy opuścimy miejsca nastawione na zdzieranie z przyjezdnych, okaże się nagle, że ceny wróciły mniej więcej do poziomu, jaki znamy z naszego kraju. Jest to bardzo korzystna sytuacja tym bardziej, że połączenia autokarowe do Bułgarii, które dowożą na miejsce turystów są tak skonstruowane, że nie wiozą nas najczęściej bezpośrednio do kurortu, ale pozwalają na spokojne dojechanie do jednego z większych miast i zaopatrzenie się tam chociażby w papierosy w cenach, jakie płacą zwykli obywatele tego kraju.

Raj dla wegan
Wszelkie przewodniki po europie Centralnej czy Bałkanach zawsze podkreślają, że jest to miejsce bardzo niegościnne dla osób, które nie przepadają za mięsem. Nie dlatego, by ktoś miał cos przeciwko nim, ale zwyczajnie trudno znaleźć jakieś całkowicie wegetariańskie potrawy. Bułgaria na tym tle jest zupełnym wyjątkiem, ponieważ autokary do Bułgarii zabierają nas w miejsce, gdzie wyjątkowo mocno stawia się na sałatki. Warto wiedzieć, że typowa zagryzka do mocnych alkoholi to tutaj właśnie sałatka, pierwsze danie dwudaniowego posiłku to też sałatka, a sałatka grecka, jaką znamy w naszym kraju, to tak naprawdę bułgarska shopska. Oczywiście nie-sałatki też są tutaj ciekawe. Najbardziej interesująca zupą jest zapewne bob chorba, czyli specjalna zupa z pojawiającego się w naszej kuchni bardzo sporadycznie bobu. Ma ona wyjątkowo nietypowy miętowy posmak. Bułgaria bilety autokarowe zareklamować może także przez dania główne jaja po panagyursku (gotowane na twardo jajka w jogurcie i serze twarogowym, razem z czerwoną papryką i czosnkiem) oraz papryczki byurek (czerwona papryka nadziewana pastą jajeczną; podawane zazwyczaj z podpiekanym chlebem).

Daleka droga do Bułgarii
Przewozy autokarowe do Bułgarii to równocześnie wielka i mała przygoda. Bułgaria jest bowiem krajem, który nie leży jakoś strasznie daleko od naszych granic, ale równocześnie jest to kraj oddalony o solidną ilość kilometrów. W czasie jazdy nie można jeszcze jakoś szczególnie narzekać, ale nie jest to krótka wycieczka. Na szczęście Bułgaria połączenia autokarowe ma liczne i zazwyczaj można łatwo dojechać do jednego z głównych miast, po czym trzeba się przesiąść na transport krajowy. Dla autokarów ciężko jest tutaj znaleźć porządną alternatywę, ponieważ po drodze są góry, co w sposób dość poważny utrudniło rozwój kolei i na dzisiaj jest to chyba najmniej wygodna opcja transportu. Wszystko oczywiście można zobaczyć tylko z lotu ptaka lecąc samolotem, ale tanie linie lotnicze latają tutaj bardzo nieregularnie, a linie klasyczne są drogie. Związane jest to z małą popularnością kierunku poza sezonem turystycznym. Jeśli nie autokar, pomyśleć można nad prywatnym samochodem. Nie jest to rozwiązanie złe, ale trzeba koniecznie wziąć ze sobą nawigację satelitarną, ponieważ rzadko zdarza się, by jakiekolwiek znaki w Bułgarii posiadały napisy z użyciem alfabetu łacińskiego.