Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Danii

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Danii

Dania
Chociaż za miejsce narodzin stylu skandynawskiego uznaje się przede wszystkim Szwecję i to Sztokholm podaje się z jego stolicę, tak naprawdę jest to wyraz przede wszystkim duńskiej duszy. Autokary do Danii zawożą nas do bardzo interesującego miejsca, które bardzo mocno będzie się kłóciło z polska duszą, co oczywiście nie będzie oznaczało, że będzie to dla nas nieprzyjemne przeżycie. Wręcz przeciwnie. Duńczycy opierają swoją codzienność o tak zwane hygge, co czasami tłumaczy się jako przytulność. Nie da się tego jednak przełożyć na inne języki, ponieważ polega przede wszystkim na cichym, spokojnym i bardzo wygodnym organizowaniu bliskich relacji międzyludzkich. Duńczycy lubią spotkać się na kameralnym obiedzie, a potem rozsiąść się przed kominkiem i dyskutować jak w najbliższej rodzinie. Jest to jednak forma bliskości i kontaktu w ogóle zastrzeżona tylko dla przyjaciół, więc na pierwszy rzut oka możemy odnieść wrażenie, że tubylcy są w stosunku do nas niezbyt wyrozumiali. Dania bilety autokarowe oferuje jednak bardzo chętnie i lubi turystów, a naszym zadaniem jest przekradniecie się na ich dobrą stronę i wtedy zostaniemy niemal członkami rodziny, chociaż z drugiej strony, na pewno będziemy silnie naturalizowani na duńską modę.

Klocki i morze
Dla nikogo na pewno nie będzie najmniejszym zaskoczeniem fakt, że Dania tanie bilety autokarowe sprzedaje w dużej mierze dzięki klockom Lego, a konkretnie Legolandowi, czyli parkowi rozrywki pod Kopenhagą, w którym z klocków wybudowane zostało praktycznie wszystko. Jest to drugi pod względem wielkości tematyczny park rozrywki na naszym kontynencie i ustępuje tylko Eurodisneylandowi we Francji. Jest to oczywiście rozrywka przede wszystkim dla dzieci, ale organizatorzy zadbali też o dorosłych. Drugim elementem, z którym Dania jest bardzo mocno związana, jest oczywiście morze. W kraju znajduje się kilka wielkich akwariów, w których trzymane są najróżniejsze zwierzęta morskie. Czasami można nawet wchodzić w bardzo bliskie interakcje z nimi, chociaż oczywiście zazwyczaj tanie autokary do Danii przywożą ludzi, którzy po prostu te zwierzaki będą chciały podziwiać i uczyć się o nich. Jeśli mowa o morzu, to oczywiście trzeba też wspomnieć o wikingach i najbardziej znanym z nich, królu Haraldzie Sinozębym. Turyści zazwyczaj są zaskoczeni, że wikingowie nie byli osobnym narodem czy nawet społecznością, a po prostu kastą społeczną wojowników działającą na zasadzie trochę podobnej do tego, jak funkcjonowali samurajowie w Japonii.

Uważajmy na drogach
Większość osób na pewno wybierze połączenia autokarowe do Danii, by dostać się do tego kraju, po czym dobrym pomysłem jest wypożyczenie samochodu. Nie jest to najtańsza opcja, ale autokary do Danii zazwyczaj pozostawiają nas trochę na lodzie, bo chociaż komunikacja publiczna w tym kraju jest rozwinięta wzorowo, to przeciętnemu obcokrajowcowi może być trudno połapać się we wszystkim opisanym po duńsku i tylko czasami po niemiecku. Najważniejsza i tak jest praktyka, bo na duńskich drogach trzeba się po prostu znać. Jest tam chociażby bardzo dużo rond, które nie są szczególnie skomplikowane, ale używanie kierunkowskazów przy zjeździe z nich jest rzadkością, chociaż oczywiście istnieje taki przepis. Trzeba o tym pamiętać. Trzeba też wiedzieć, że jeśli równolegle do drogi przebiega ścieżka rowerowa i pojawia się prawoskręt, duński kierowca prawdopodobnie się zatrzyma, chociaż na horyzoncie nie będzie ani jednego rowerzysty. W takim miejscu pierwszeństwo ma rowerzysta, co oczywiste, ale strach przed pojawieniem się ich znikąd powoduje, że kierowcy zachowują się wręcz paranoicznie. Uważajmy, by w takiej sytuacji nie wbić się w tył samochodu zatrzymującego się przed nami.

Najpierw na plażę, potem na festiwal muzyczny
Jeśli połączenia autokarowe do Danii nie wiozą ludzi do jednego z akwariów czy do Legolenadu, najprawdopodobniej kierują się w kierunku plaż. Każdego roku tanie bilety autokarowe do Danii lub niemal równie tanie bilety lotnicze do tego kraju kupuje ponad 13 milionów Niemców tylko po to, by wylegiwać się na tutejszych plażach. Wszyscy wiemy, że Dania to głownie półwysep, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przekłada się to łącznie na linię brzegową dłuższą od tej, którą może się pochwalić chociażby Brazylia. Co ważne, na wschodzie kraju mamy dużo prądów morskich i stałych wiatrów, co zastanowi idealne warunki dla wszelkiego rodzaju żeglowania, a na zachodzie jest trochę chłodniej, ale za to spokojniej. Kiedy komuś znudzi się już siedzenie na plaży, może się wybrać na jeden z całej masy festiwali muzycznych, które ściągają w jedno miejsce setki tysięcy ludzi z całej Europy, nie tylko z Danii, Niemiec i Skandynawii. Najbardziej znany i najliczniej odwiedzany jest Roskilde, który pojawia się na początku wakacji. Jego wyróżnikiem jest charytatywny charakter, co niestety oznacza bilety. Odwrotny charakter ma 10-dniowy festiwal w Aarthus, gdzie oprócz muzyki jest też teatr i inne występy, wszystko jest za darmo, a każdego roku dominuje inna myśl przewodnia.

Korona nie taka straszna
Dania połączenia autokarowe oferuje w stosunkowo niskich cenach i dla wielu osób jest to zaskoczenie, ponieważ kraj ten uchodzi za raczej drogi. Jest to pewne nieporozumienie, ponieważ faktycznie ceny tutaj są wyższe od naszych, a stopy podatkowe mogą przyprawić o palpitacje serca, to ogólnie ceny nie są jakoś specjalnie nieprzystępne. W większości są mniej więcej na takim poziomie, jak i u nas, chociaż trzeba do tego doliczyć trochę wyższy podatek i koszt wymiany waluty. Przypomnijmy, że Dania nie jest częścią strefy euro i dalej posługuje się własna walutą. Drogi jest niestety alkohol, nawet narodowe piwo Calsberg, ale restauracje czy hotele już na pewno nie straszą. Jeśli przywiozły nas tutaj tanie autokary do Danii i wynajęliśmy samochód, co proponowane było wyżej, uważajmy koniecznie na prowadzenie go po spożyciu alkoholu. Duńczycy podchodzą do tej kwestii dość liberalnie i pozwalają nawet na jazdę z 0,5 promila alkoholu we krwi, ale każde przekroczenie tej wielkości wiąże się z mandatem wyliczanym w stosunku do zarobków kierowcy i ilości wydmuchanych promili. Kierowcy zagranicznemu mandat wylicza się w oparciu o średnie zarobki w Danii, co nie jest zbyt przyjemnym dla niego faktem.

Kuchenne połączenie Skandynawii i kontynentu
Kuchnia w Danii jest dość specyficzna, ponieważ zderza się w niej morski charakter tego kraju i bardzo silne wpływy kontynentu. W praktyce oznacza to przede wszystkim nastawienie na ryby. Dania autokary reklamuje często swoimi rybami, co dla obcokrajowców może brzmieć dość absurdalnie, ale w kraju tym jest to symbol witalności i ogólnie życia, coś po prostu pozytywnego. Szczególną rolę mają tutaj makrele i śledzie, które podawane mogą być ze słodkimi marynatami lub śmietaną koperkiem, czyli na kwaśno. Jako fast food traktować można charakterystyczne duńskie kanapki, w których możemy znaleźć całą masę ciekawych rzeczy: marynowaną wieprzowinę, surową wołowinę, specjalny duński bekon i to, co przyszło tutaj z Niemiec, czyli czerwoną kapustę. Kiedy zdecydujemy się na przewozy autokarowe do Danii, koniecznie musimy spróbować też frikadeller. Są to niewielkie kotleciki z mięsa mielonego, wieprzowego i wołowego. Zamiast tego, albo po prostu przy innej okazji, zamówić można biksemad. Jest to potrawa oparta na smażonych ziemniakach, do których dodaje się cebuli i różnych rodzajów mięsa. Osobnym tematem powinno tutaj też być piwo, ale mając na uwadze wychowanie w trzeźwości, zostawmy to do samodzielnych eksploracji.

A może by tak promem?
Od niedawna najczęściej wybieranym sposobem dotarcia do Danii są tanie linie lotnicze, które jednak wiążą się z taka małą nieprzyjemnością, że są tak naprawdę tylko prawie tanie i zabierają nas tylko prawie do celu. Tanie linie lotnicze nie korzystają z największych i najwygodniejszych lotnisk w Danii i zawsze potem trzeba wszędzie dojeżdżać dość daleko. Dlatego warto się zastanowić, czy połączenia autokarowe do Danii nie są przypadkiem lepsze. Jest to opcja tym ciekawsza, że Dania przewozy autokarowe coraz częściej łączy z przewozami promowymi, dzięki czemu jazda z południa lub wschodu naszego kraju może skończyć się nad morzem i stamtąd dalej podróżuje się korzystając z promu. Nie jest to oczywiście opcja najszybsza, ale jest bardzo ciekawa. Zdecydowana większość osób po prostu pojedzie wygodnie autostradami do celu. Miasta położone w okolicach północnego zachodu Polski, głównie Szczecin i też po części Poznań, mają bardzo bogatą ofertę przewozów do Danii. Z innych miast można zazwyczaj dojechać do Kopenhagi i do większych miast, które znajdują się po drodze, po czym trzeba przesiąść się na jakiś inny środek transportu.