Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Estonii

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Estonii

Estonia
Estonia jest krajem we wszystkich statystykach i w wielu kwestiach praktycznych zaliczanym do Krajów Bałtyckich i trudno się z takim osądem niezgodzie. Co ciekawe, jest jeden naród, który się z nim nie zgadza. Są nim Estończycy, którzy uważają się za Skandynawów i to właśnie ze Skandynawią wiążą swoją przyszłość czy współczesne interesy swojego kraju. Połączenia autokarowe do Estonii prowadzą oczywiście przez Kraje Bałtyckie, ale autokary do Estonii często wysyła się nie drogami, a promami, przez co ten fakt nie ma tutaj większego znaczenia. Jest to wyjątkowo ciekawe miejsce do odwiedzenia głównie dlatego, że jest to miejsce unikalne. Estonia, w naszej historii czasami pojawiająca się jako Inflanty, była miejscem niekończących się działań zbrojnych, najazdów wikingów i wreszcie wykonanej przez nich kolonizacji. Miały miejsce tutaj także wielkie wędrówki ludów, z których ostatnia, przymusowo zorganizowana przez Stalina, spowodowała bardzo poważne szkody. Estończycy są na szczęście bardzo gościnni i trzeba tylko uważać z używaniem języka rosyjskiego w rozmowach z nimi ze względu na bardzo liczną rosyjską piątą kolumnę w tym kraju.

Historia, wyspy i nowoczesność
Chociaż Estonia to bardzo mały kraj, na jego terenie znajduje się sporo interesujących miejsc już chociażby dlatego, że przez wieki działo się tutaj bardzo dużo. Położenie Estonii sprawiło, że przez wieki wiele różnych armii chciało tutaj stworzyć swoje przyczółki. Kiedy już jakiejś się udało, zazwyczaj budowała tutaj swoje twierdze. Najważniejsze były oczywiście porty i z tego powodu najważniejsze elementy infrastruktury militarnej związane są właśnie z ich ochroną. Największe wrażenie na turystach robi średniowieczny zamek w Kuressaare, mieście na wyspie Saaremaa. Autokary do Estonii zabiorą nas także do Tallina, gdyż przewozy autokarowe organizuje przede wszystkim właśnie z tym miastem. Jest to dla nas bardzo korzystna sytuacja, ponieważ Tallin, jego stare miasto, to najważniejsza atrakcja turystyczna całego kraju. W starym mieście Tallina znajduje się ponad 200 średniowiecznych budowli zupełnie nietkniętych przez wszystkie wieki. Wiele z nich nie było nawet w żaden sposób przebudowywanych na modłę późniejszych epok, dzięki czemu możemy w zasadzie na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny Tallin. Tanie bilety autokarowe do Estonii zakupione odpowiednio wcześniej biją na głowę wszystkie inne środki transportu

Wielki mały kraj
Wbrew powszechnemu przekonaniu, Estonia wcale nie jest krajem maleńkim. Jest mała, to fakt, ale jeśli chodzi o powierzchnię, jest większa chociażby od Holandii czy Danii. Wydaje się taka mała, ponieważ jej gęstość zaludnienia jest naprawdę niewielka i w całym kraju mieszka zaledwie 1.300.000 osób. Przewozy autokarowe do Estonii dość rzadko docierają bezpośrednio do innych miast poza stolicą, bo są one po prostu bardzo niewielkie i mało kto do nich podróżuje. Trzeba tutaj koniecznie pamiętać, że chociaż niemal na pewno dogadamy się w Estonii po rosyjsku, to nie jest to język urzędowy i ogólnie Estończycy nie przepadająca jego brzmieniem. W kraju panują dość nieprzyjemne napięcia pomiędzy stanowiącymi 2/3 ludności Estończykami i liczącymi 1/4 ogółu Rosjanami. Bilety autokarowe do Estonii sprzeda nam po angielsku, szwedzku, fiński i oczywiście rozmawiając w języku estońskim, ale jeśli będziemy próbowali się dogadać w jakiejś bardziej lub mniej formalnej sprawie po rosyjsku, może nas spotkać bardzo chłodne przyjęcie. Estończycy ogólnie dość powoli przełamują lody, a w tym przypadku możemy jeszcze zbudować wokół siebie dodatkową ścianę.

Zamiłowanie do sportów wodnych i festiwali
Tanie bilety autokarowe do Estonii są oczywiście dostępne przez cały rok, ale jest w roku kilka okazji, zazwyczaj przechodnich, kiedy liczba turystów przybywających do tego kraju znacznie się zwiększa. Związane jest to przede wszystkim z najróżniejszymi festiwalami plenerowymi i pół-plenerowymi, z których najważniejsze są chyba Czarne Noce. Jest to festiwal filmowy organizowany na przełomie listopada i grudnia w Tallinie, w czasie którego organizowane są typowe pokazy festiwalowe, ale prawdziwą perełką są tutaj filmy animowane, te dla dzieci i te dla dorosłych. Nie brakuje też festiwali muzycznych. W czasie Tygodnia Muzycznego do Tallina zjeżdżają gwiazdy muzyki rozrywkowej głównie ze Skandynawii, a festiwal Jazzkaar to uznana marka na europejskiej scenie jazzowej. Tanie bilety autokarowe do Estonii sprzedaje się też w większych ilościach w lecie. Chodzi naturalnie o sezon turystyczny i znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych na Bałtyku. Kraj ten nie jest raczej znany ze specjalnie pięknych plaż, bo na to jest zwykle trochę za chłodno, ale tysiące wysepek z niewielką ilością cywilów dookoła sprawia, że można bez zahamowań uprawiać w zasadzie wszystkie dyscypliny sportów wodnych.

Koniec niskich cen
Do momentu wprowadzenia euro Estonia była uznawana za kraj stosunkowo tani, a w okolicach roku 2000 można było nawet spotkać się z opiniami, że jest bardzo tani. W chwili obecnej w swojej ofercie posiada nadal tanie autokary do Estonii, ale inne rzeczy już powoli dobijają do poziomu znanego nam z krajów tak zwanej Starej Unii. Nie jest to oczywiście jakiś wielki problem, ponieważ ceny na pewno nie są jakoś specjalnie wyższe od tego, co mamy u nas, na naszych śmieciach, ale autokary do Estonii na pewno nie wożą nas już do miejsca pozytywnie wyróżniającego się cenami. Trzeba też podkreślić, że Tallin jest wyraźnie droższy od innych miejscowości, chociaż od wprowadzenia euro nie ma już problemów z zawyżanymi cenami w okolicach obiektów turystycznych. Do momentu, kiedy istniała korona, można było jeszcze naciągać turystów mających problem z szybkim przeliczaniem, ale kiedy wszystko jest w euro, nie ma już tak łatwo. Warto ponadto wiedzieć co nieco o zwyczajach odnośnie dawania napiwków. Jest to zwyczaj, który w Estonii pojawił się dopiero w momencie odzyskania przez ten kraj niepodległości, więc całkiem niedawno. Jeśli nie damy napiwku, nic się nie stanie. W dobrym tonie jest jednak 10% sumy na rachunku.

Kraina ciekawych napitków
Przewozy autokarowe do Estonii przywożą nas w miejsce, gdzie ludzie bardzo lubią dobre trunki. Rosjanie twierdzą, że to ich wpływ, ale prawda jest zupełnie inna. Najpopularniejszymi napojami wcale nie są tutaj bowiem rzeczy mocne. Najbardziej znana wódka, Viru Valge, jest przede wszystkim towarem eksportowym na cały były Związek Radziecki. Jak już, w Estonii pije się wódkę Saaremaa. W pewnym sensie za alkoholowy trunek narodowy można tutaj uznać Vana Tallinn, czyli dość specyficzna wódkę ziołową. Wśród samych Estończyków bardzo popularne są lokalne pisa, głównie saku oraz A. le Coq. Z łatwością pokonują one marki globalne. Z kolei napoje bezalkoholowe są tutaj dość podobne do upodobań całej okolicy. Estonia zabezpiecza od strony napoi poprzez Kali, czyli swoją własną wersję kwasu chlebowego, a kiedy chce zaskoczyć przyjezdnych, oferuje im keefir. Brzmienie nazwy powinno nam wiele mówić, ponieważ chodzi tutaj w praktyce o nasz swojski kefir, który w Estonii jest trochę cięższy i ma tak jakby mączny posmak, ale jest to zwykły kefirek. Podaje się go bardzo często do różnego rodzaju potraw z pieczonego ziemniaka, które stanowią trzon estońskiej kuchni.Tak więc jak widać połączenia autokarowe do Estonii do szansa dla smakoszy, którzy lubią próbować nowych rzeczy

Blisko to tam nie jest
Jeśli spojrzymy na mapę, Estonia na pewno za daleko od nas nie leży i autokary do Estonii nie powinny jechać specjalnie długi czas. Z historii pamiętamy też, że tamte rejony bywały częścią Polski, więc naprawdę daleko nie jest. W praktyce niestety nie jest też blisko, bo oczywiście Estonia chętnie nam zaoferuje i obieca wygodną podróż, to w praktyce nie będzie już tak różowo. W dużej mierze jest to nasza wina, ponieważ autostrada mająca ciągnąć się od Bałkanów aż po Finlandię już dawno powinna być wybudowana, ale jakoś nie za bardzo nam się to udaje. Wszelkie inwestycje drogowe na północno-wschodnich rubieżach kraju idą jak krew z nosa. Tanie autokary do Estonii nie powinny mieć jednak problemów w trasie. Jeszcze gorzej jest z kolejami, więc nie powinno się aż tak strasznie na drogi narzekać. Opcją są oczywiście tanie linie lotnicze i ogólnie przeloty, ale ilość połączeń i ich regularność pozostawia sporo do życzenia. Mimo wszystko, najbardziej polecane są zawsze autokary i to one zabierają na miejsce najwięcej turystów. Dobrym pomysłem może być dostanie się do Litwy lub Łotwy, ponieważ kursów z tymi krajami jest więcej, a Kraje Bałtyckie wewnętrznie ze sobą są już skomunikowane znakomicie i nie ma żadnych problemów z podróżowaniem między nimi.