Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Grecji

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Grecji

Grecja
Grecja w ostatnim czasie nie przeżywa najlepszego okresu w swojej historii. Najpierw na jaw wyszły wszystkie problemy z fałszowaniem realnej sytuacji finansowej kraju i potężnymi nadużyciami, a potem zaczął się kryzys imigracyjny. Przez kilka tygodni sytuacja była tragiczna i nie kursowały nawet prawie żadne autokary do Grecji, ale potem sytuacja się bardzo mocno uspokoiła. Od końca 2015 roku w zasadzie wszystko zaczęło powoli wracać do normy i chociaż cały czas są miejsca, gdzie turyści zostali całkowicie wyparci przez uchodźców, to są to rejony kraju, gdzie właściwie i tak mało kto przyjeżdżał. Najważniejsze dla turysty powinno być to, że zawirowania się już uspokoiły, Grecja działa w pełni normalnie, jest tutaj trochę mniejszy tłok niż zwykle, a do tego od niedawna jest tutaj dość wyraźnie taniej. Grecja przewozy autokarowe oferuje już w normalnej skali, ale cały czas jeszcze popyt na jej usług jest zdecydowanie mniejszy, więc w naturalny sposób ceny musiały spaść. Przy okazji spowodowało to także, że Grecy stali się trochę bardziej gościnni, co nigdy oczywiście nie było jakoś problematyczne, ale w innych krajach śródziemnomorskich klient bywał milej widziany.

Historia, historia
W dzisiejszych czasach tanie bilety autokarowe do Grecji najczęściej sprzedawane są dzięki słońcu, morzu i plażom. Nie ma się co oszukiwać i opowiadać, że przeciętny turysta jest jakoś specjalnie zainteresowany faktem, że gdzieś tu kiedyś spacerował Sokrates, a Platon rozmyślał nad kształtem państwa idealnego. Mimo wszystko, od interesujących miejsc po prostu nie da się uciec. Jako jedno z nich można potraktować całe Ateny. Z jednej strony, jest to bardzo ciekawe miasto ze względu na swój układ architektoniczny i fakt, że jego główne punkty były ustalone już ponad 2.000 lat temu i miasto jedynie się rozrastało dookoła nich. Druga sprawa to oczywiście zabytki antycznego świata. Wiele z nich bardzo ucierpiało do dzisiejszych czasów, a niektóre, jak Partenon, bywały też barbarzyńsko traktowane. W czasie II wojny światowej był to skład amunicji. Oprócz zabytków Aten, Grecja tanie autokary oferuje w związku z wieloma innymi ciekawymi miejscami, z których na szczególne wyróżnienie zasługują słynne Meteory, czyli prawosławny zespół klasztorny rozlokowany na wysokich skałach nad samym morzem. Możliwość dostania się tam jest tylko jedna i sam jej opis zmroziłby krew w żyłach wielu czytelnikom.

Grecka sjesta i inne takie
Przez ostatnie 30 lat Grecy przyzwyczaili się do życia na kredyt. Taka sytuacja musiała wywołać określone skutki i tak też się oczywiście stało. Jednym z nich jest znana głównie z krajów latynoskich sjesta. Nit tego oczywiście tak w Grecji nie nazywa i autokary do Grecji takiego zwyczaju nie uznają jadąc normalnie, ale we wczesnych godzinach popołudniowych greckie miasta potrafią po prostu zamierać. Jest to czas największych upałów i pracowanie wtedy nie ma większego sensu i wszystko potrafi być zamknięte nawet przez dwie godziny, chociaż zazwyczaj wygląda to tak, że sklepiki czy kawiarnie są otwarte, ale wszystko odbywa się w nich ze znacznie zwolnionym rytmem. Oczywiście taka grecka sjesta nie jest ograniczona tylko do dni gorących. Trwa w najlepsze cały rok. Do tego trzeba jeszcze wiedzieć, że Grecja połączenia autokarowe traktuje bardzo poważnie w kwestii spożywania alkoholu. W czasie sjesty i też często w ciągu dnia praktykowany jest zwyczaj popijania wina stołowego zmieszanego w stosunku 1:1 z lodowatą wodą, co ma lekko ochładzać, ale zawsze zostają w tym jakieś procenty. Taki trunek jest śmiesznie tani, wino ma markę wino, ale odrobina alkoholu tam zawsze zostaje i można się zapomnieć.

Impreza przez cały rok
Grecja przewozy autokarowe organizuje w sposób w miarę równomierny przez cały rok i tylko w sezonie turystycznym autokarów jest w naturalny sposób więcej. Jest to związane z faktem, że w Grecji trudno raczej byłoby się doszukać wielkich pojedynczych wydarzeń, które ściągałyby tłumy. Jest to typowy kraj śródziemnomorski, gdzie przyjemnie jest przez cały rok, a w okresie turystycznym non stop panuje jedna wielka impreza. Znacznie lepiej jest się zainteresować tym, co samemu można tutaj dla siebie zorganizować. W ostatnim czasie modne stały się dwa sposoby spędzania czasu, które do tej pory były raczej nietypowe. Pierwszy z nich to spędzenie całego okresu urlopu na morzu. Tanie autokary do Grecji dowożą nas na miejsce, po czym wynajmujemy jacht ze sternikiem pływając między wysepkami przybijając do różnych z nic lub po prostu ciesząc się morzem. Można zostać blisko lądu lub nawet wypłynąć bardzo daleko. Druga opcja to wybranie się na jedną z wysp, które są teoretycznie niezamieszkałe. Modę na to zapoczątkowali miłośnicy sportów wodnych, gdyż chcieli uprawić je z daleka od tłumów. Obecnie można być zawiezionym na wysepkę i przebywać tam w użytkowanym sezonowo domku letniskowym wraz z niedużą grupą innych gości.

Ceny coraz bardziej zachęcają
Chociaż tanie bilety autokarowe do Grecji nigdy nie były uważane za początek dużych wydatków na tym południowym skrawku Bałkanów, to Grecja nigdy nie próbowała też udawać kraju jakoś specjalnie taniego. Dla nikogo też nie było najmniejszym zaskoczeniem, że wprowadzenie euro Grecy wykorzystali do podniesienia swoich cen. W obecnej sytuacji trend się jednak poważnie odwrócił i tak jak Grecja tanie autokary miała praktycznie od zawsze, tak teraz ma też tanie hotele i tanie jedzenie. Oczywiście jeszcze nie wszędzie i w najbardziej znanych miejscach zawsze będzie drogo, ale jest dużo lepiej, niż było. Na specjalne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza tak zwane turystyczne jedzenie, czyli fast food dostępny na ulicach oraz w małych knajpkach. Mowa tutaj o gyros, czyli o picie z mięsem i warzywami, którą przybiera się sosem ostrym tzatziki oraz o winie mieszanym z wodą, o którym już wspominaliśmy. Wyżywić można się w ten sposób znacznie taniej, niż polskimi kebabami oraz różnymi napojami kupowanymi przy okazji. Warto też dodać, że bardzo tanie są tutaj soki owocowe z owoców, które rosną na miejscu, więc nie tylko można skosztować czegoś dobrego, ale jeszcze mało za to zapłacić.

Niezwykłe jedzenie
Greckiemu jedzeniu trzeba poświęcić więcej miejsca, ponieważ Grecja połączenia autokarowe ze swoim krajem mogłaby pewnie ograniczyć o połowę, gdyby nie wspaniałe tutejsze posiłki. Ten temat zacząć trzeba od sałatki greckiej, bardzo u nas popularnej. Niestety, gdyby Grek ją zobaczył, pewnie by zbaraniał, bo robi się ją z fety, ogórka, pomidora, oliwek i ewentualnie z zielonej papryki. Nie ma w niej cebuli czy sałaty, które w polskich warunkach pojawiają się zawsze. Jeśli chodzi o mięsa, w Grecji warto zamawiać zwłaszcza baraninę. U nas prawie nieznana, tam jest bardzo tania i do tego przygotowywana na różne sposoby. Można po prostu zamówić dowolne danie z baraniną i na pewno będziemy zadowoleni. A do baraniny dobrze jest wziąć ouzo, czyli anyżową wódkę, która po zmieszaniu z wodą robi się mlecznobiała. Jej smak jest dość charakterystyczny, ale przy zmieszaniu w stosunku 1:3 tworzy się naprawdę przyjemny napój wzmacniający przyprawy mięsa. Jeśli ktoś woli trochę lżejsze jedzenie, autokary do Grecji bardzo często zwożą ludzi chcących posmakować egzotyki. Trzeba do nich dołączyć. Jednym z najbardziej egzotycznych przysmaków dla polskiego turysty jest bardzo popularna pieczona ośmiornica, która coraz częściej jest po prostu grillowa.

Dojazd
Wbrew pozorom, przewozy autokarowe do Grecji w jakiś specjalny sposób nie ucierpiały ze względu na kryzys uchodźców. Był to problem, który nurtował wiele osób wybierających się w tym kierunku. Coraz częściej rozglądały się one za zawsze raczej umiarkowanie popularnymi biletami lotniczymi do tego kraju. W praktyce okazuje się jednak, że bilety autokarowe do Grecji są równie dobrym sposobem na dostanie się do tego kraju, jak to było rok czy dwa temu. Nic specjalnego się pod tym względem nie zmieniło, a nawet można powiedzieć, że pojawiła się pozytywna zmiana. Związana jest ona przede wszystkim z tym, że na naszych drogach jest lepiej, a i po drodze dokończono kilka projektów drogowych, dzięki czemu przejazd jest krótszy o około godzinę w porównaniu z tym, jak jeździło się przed kilku laty. To niebagatelna różnica. Co więcej, po drodze nie ma też już miejsc w żaden sposób niebezpieczny, czego też nie można było powiedzieć o całej trasie, zwłaszcza w okolicach Macedonii. W chwili obecnej mamy wręcz sielankę na całej trasie, chociaż oczywiście po dotarciu do samej Grecji nieraz trzeba będzie się z autokaru przesiąść na prom lub po prostu wjechać autokarem na prom.