Znajdź taniej zwrócimy Ci różnicę
 
Blog Autokary24.pl Podróże grupowe Przewoźnicy Punkty płatności za bilety

Bilety Autokarowe
z Polski do Łotwy

Autokary  do Autokary
Na Autokary24.pl nie doliczamy prowizji!
 

Autokary do Łotwy

Łotwa
Łotwa jest najmniej znanym u nas krajem z trójki Krajów Bałtyckich. Wpływ na to ma wiele czynników, z czego najważniejszy jest po prostu taki, że nie mamy zbyt pilnych wspólnych interesów, a do tego Łotwa jest krajem na tyle niewielkim, że nie ma większego znaczenia w rejonie. Siłą Łotwy na pewno nie jest jej geopolityczne znaczenie i jakaś specjalna potęga taka czy inna. Kraj ma za to za sobą długa, piękną historię, często bardzo tragiczną w minionym wieku i do dzisiaj odbijającą się piętnem na współczesnych sprawach. Kiedyś autokary na Łotwę woziły ludzi głównie do pracy. Był to okręg przemysłowy, najbardziej rozwinięta cywilizacyjnie część Związku Radzieckiego. W tym czasie jednak był całkowicie zamknięty na kontakty ze światem zewnętrznym. Obecnie Łotwa tanie autokary wykorzystuje przede wszystkim do zwożenia do siebie turystów, którzy mogą zobaczy przede wszystkim Rygę, czyli miasto stanowiące niegdyś największy i najbogatszy port na wschodnich wybrzeżach Bałtyku. Łotwa jest krajem położonym bardzo niedaleko naszych Branic i warto jest go zobaczyć czasie wycieczki obejmującej inne Kraje Bałtyckie lub skupiającej się na wizycie tylko w tym miejscu.

Ryga itp.
Nie da się ukryć, że Łotwa to kraj raczej nie za duży i ze względu na dużą koncentrację przemysłu w czasach Związku Radzieckiego w wielu miejscach nie do końca ładny. Z drugiej jednak strony, ma swoje gigantyczne zalety. Największą z nich jest Ryga, czyli miasto w swojej centralnej części wpisane do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. Ryga to miasto portowe, więc przewozy autokarowe na Łotwę zapewniają nam możliwość przyjrzenia się infrastrukturze portowej czasami pamiętającej jeszcze średniowiecze. Oczywiście urządzenia te nie są już dzisiaj wykorzystywane. Łotwa przewozy autokarowe organizuje także z miejscami, które do niedawna były zupełnie poza mapami turystycznymi. Ba, nie było ich w ogóle na mapach. Jednym z takich miejsc jest baza wojskowa Karosta w pobliżu miasta Liepaja, znanego nawiasem mówiąc z pięknych plaż. W czasach Związku Radzieckiego wszelkie elementy infrastruktury militarnej były ściśle tajne, ale po odzyskaniu niepodległości nikt się w to już nie bawił. Ciekawym miejscem ponadto jest Kuldiga, gdzie znajduje się może nie najwyższy na świecie wodospad, ale jeden z najszerszych i w dodatku najszerszy w całej Europie.

Warto wiedzieć
Tanie bilety autokarowe na Łotwę można po porostu kupić i się niczym więcej nie przejmować, ponieważ kraj ten należy do strefy Schengen, więc przynajmniej jak na razie, nie ma w praktyce żadnych granic do pokonania. Jedynym problemem może być Kaliningrad, wysunięty na zachód przyczółek Rosji, ale coś takiego można łatwo ominąć, dzięki czemu nie ma konieczności interesowania się takimi rzeczami, jak chociażby wizy turystyczne czy tranzytowe. Łotwa przewozy autokarowe organizuje po całym kraju i można spokojnie, w pełni swobodnie wszędzie się przemieszczać. Trzeba mieć tylko świadomość daleko idących różnic pomiędzy różnymi częściami kraju. Na wschodzie są rejony, gdzie dominuje język rosyjski i jest to dla Łotwy dość duży problem. Za zachodzie Łotysze stanowią bezwzględną większość. Populacja rosyjska mówi zazwyczaj tylko po rosyjsku, a większość Łotyszy porozmawia z nami także po rosyjsku. Co istotne, młodzi ludzie mówią po angielsku. Jest to umiejętność powszechna, chociaż oczywiście jedni mówią trochę lepiej, a inni trochę gorzej. Problemem nie są też napisy, ponieważ pomimo obaw, nie stosuje się tutaj cyrylicy, a prawie normalny alfabet łaciński.

Nietypowe rozrywki
Kiedy decydujemy się na tanie autokary na Łotwę, zazwyczaj mamy w planie rozrywki trochę mniej typowe od tego, co zazwyczaj planują sobie ludzie wyjeżdżający do innych krajów na wakacje. Najciekawszą opcją jest safari z aparatem fotograficznym, w czasie którego poluje się na ptaki. Na Łotwie znajduje się bowiem kilka rezerwatów przyrody, bardzo gęsto zalesionych, najczęściej na terenach mocno bagnistych. Łotwa autokary nam może podstawić pod sam rezerwat, ale dalej już trzeba przedzierać się pieszo lub kajakiem, co jest wyjątkowo ciekawą opcją. Długa tradycją jest też organizowanie w średniowiecznych zamkach Łotwy festynów historycznych, w czasie których można na przykład nauczyć się rąbania mieczem. Mimo wszystko, kraj ten można traktować także jako po prostu miejsce wakacyjnego wypoczynku. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że do Bałtyku trafia tutaj bardzo dużo słodkich wód z rzek i w zasadzie nie czujemy się tak, jakbyśmy bili w morzu, ale w bardzo dużym jeziorze. Morze jest tutaj bardzo płytkie, co przekłada się na trochę wyższe temperatury wody w stosunku do tego, na co można liczyć na polskim wybrzeżu.

Tanie jedzenie
Już od dobrych kilku lat Łotwa jest krajem należącym do europejskiej unii monetarnej, czyli po prostu posiada euro. Jak we wszystkich krajach, spowodowało to wzrost cen i chociaż nie był on jakoś specjalnie zauważalny, to po przeliczeniu polskiej waluty na euro zauważymy, że nie jest to kraj tani. Nie jest też jakoś specjalnie drogi i można zauważyć wiele bardzo pozytywnych aspektów. Tanie bilety autokarowe na Łotwę kraj ten łączy z niewielkimi kosztami wyżywienia swoich gości. Łotwa połączenia autokarowe ma zorganizowane tak, że możemy łatwo objechać wszystkie główne prowincje kraju i w czasie pobytu w nich próbować dość wyraźnie różniących się między sobą dań pochodzących z różnych kuchni regionalnych narodów żyjących nad brzegami Bałtyku. Ciekawostką jest to, że Łotysze bardzo lubią wieprzowinę, zwaną tutaj karbonade. Najpopularniejsze są wieprzowe sznycle, czyli po prostu karbonade, a ostatnio bardzo rozchwytywana jest grillowana wersja tego dania, czyli ar kaulu. Najchętniej jedzone przez Łotyszy jest jednak cukas stilbs, czyli po prostu golonko, chociaż nie tak do końca „po prostu”, ponieważ każdy region posiada swój własny sposób na podawanie tej potrawy.

Transport
Niestety, Łotwa nie jest krajem, do którego dostanie się byłoby jakoś wyjątkowo łatwe. Przez długie dziesięciolecia autokary na Łotwę były czymś w zasadzie zupełnie zakazanym i posiadanie jakichkolwiek kontaktów przez Łotyszy poza granicami swojego kraju mogło się dla nich źle skończyć. Na szczęście te czasy szybko minęły, ale siłą rzeczy odcisnęły bardzo silnie swoje piętno na sieci komunikacyjnej regionu z resztą świata. Kraje Bałtyckie są ze sobą całkiem nieźle skomunikowane, ale z pozostałą częścią kontynentu już nie za bardzo, przez co Łotwa połączenia autokarowe czy kolejowe naprawdę dobre ma tylko z innymi Krajami Bałtyckimi. Pojechanie w inne miejsce jest już problematyczne, ale z naszego kraju jest na szczęście na tyle niedaleko, że nie jest to jakiś poważny problem i chociaż dość spora część podróży może się nam dłużyć, to przynajmniej będziemy jechać w ładnej okolicy. Nie będzie to też aż tak strasznie długa podróż, bo w końcu nie jedziemy przez cały kontynent, ale do stosunkowo bliskiego sąsiada. Przewozy lotnicze nie są tutaj najlepszą opcją, ponieważ liczba lotów do Rygi jest zdecydowanie za mała i trudno jest znaleźć odpowiedni lot w dogodnym terminie.